Kronik Hastalığı Olan Gezginlere Öneriler

Ruhumu ve bedenimi en iyi tanıdığım yer oldu yurtdışı seyahatleri. İlk yurtdışına çıkışım İnterrail Türkiye sayesinde oldu. Yaş olmuş otuz. Ve en önemlisi 12 yıllık Tip-1 diyabetim. Tip-1 ; Diyabetin genç yaşta çıkanı diye anlandırılabilir. Günde beş defa enjeksiyon yapıyorum kendime. Bilmeyenler için şöyle açıklıyayım, x metre yürürseniz y gram karbonhidrat almak zorundasınız ve z doz insülin zerk etmelisiniz vücudunuza. Bu orantıyı kaçırdığınız anda şekeriniz düşebilir ve doğru müdahale yapılmazsa bilmediğiniz bir ülkenin bilmediğiniz bir şehrinde ölüme kadar gidebilir bu durum.

1-Hastalığınızı iyi tanıyın.

2-Programınızı iyi belirleyin. Yürüyeceğiniz mesafeyi, yolunuzun üzerindeki yemek noktalarını, hava koşullarını ve ilaç miktarınızı iyi hesaplayın. Unutmayın işler yolunda gitmeyebilir ve istediğiniz sürede otele dönemeyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ucu ucuna yanınıza almayın fakat çokta alarak güneşte bozulmasına izin vermeyin.

( Madrid’de polis ve halk arasında yaşanan bir çatışmada kalmam ve polis tarafından birkaç saatliğine alıkonulmam.)

( Barcelona’da Park Guelle çıkan yokuşta şekerimin düşmesi ve çok ciddi bir tehlike atlatmam.)

( Bangkok’da yolumu kaybedip fazla hareket etmekten dolayı yaşadığım can sıkıcı durum.)

( Sırbistan’da günlerce çok yüksek ateş ve kan şekeriyle yataktan çıkamayıp aç kalmam.)

3-Unutmayın Türkiye’de kullandığınız her ilacı yurtdışında aynı isimde bulamayabilirsiniz fakat etken maddesini öğrenirseniz işiniz çok kolaylaşacaktır.

4-Hastalığınızı tanımlayan ingilizce kimlik kartlarını yanınızda bulundurun. Bilincinizi kaybettiğinizde sağlık çalışanlarının size en doğru müdaheleyi en hızlı şekilde yapmasını bu şekilde sağlayacaksınız. Hastalığınızın tedavisini yapan sivil toplum kuruluşlarından bu kartları temin edebilirsiniz. (Pozitif Yaşam Derneği, Türkiye Diyabet Vakfı, Lösev Vb.) .

5-Yukarıda bahsettiğim stk lardan ilaçlarınızın etkin maddesini ve kullanım şeklinin (ingilizce) bulunduğu raporları yanınızda bulundurun.

(Bangkok- İstanbul uçuşumda insülinlerimi kabin içine almak istemediler ve beni bu belge kurtardı.)

6-Konsolosluk numaralarını ve adreslerini yanınızdan ayırmayın ve kullanmaktan çekinmeyin.

7-Biliyorum backpacker lar çok az parayla geziyoruz ama lütfen zorunlu sağlık sigortasını  döneceğiniz tarihe birkaç gün ekleyerek yaptırın.

8-Unutmayın her insanın sınırları farklıdır. Bilinçsiz davranmayın daha önce kalkışmadığınız fiziğinizi ve ruhunuzu etkileyecek aktiviteleri denemeyin. Alkol ve uyuşturucu maddeler konusunda çok dikkatli olun. Yapacağınız hatalar geri dönüşsüz olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.