Foça

Çocukluk zamanlarıma dair çok şaşırtıcı ama bariz şekilde hatırladığım mutlu kareler var aklımda. Bunlardan belki de en çok öne çıkanları teyzemin  Reno flashı ile Foça yolculuğumuza aitti. Babam, Annem ve teyzemle yöreyi gezmiştik. Ege sevdamın başladığı, çocuk olduğum zamanlara yolculuk yapmaya hazırım.

  1. gün

Sabah 08:00 İzmir Otogardayım yaşlanıyorum sanırım, çok yorgunum. Foça minibüsünü buldum. Yalnız bir sorun var tüm minibüs erkek. Birliğine teslim olmaya giden askerler  birde ben varım. Bir tısmadım değil. Çok özlemişim yeşillik görmeyi üzerlerinde beyaz çiçekler açan otumsu bitkiler ekilmiş tarlalara. Eski Foça çok küçük bir yer,  Eski Rum evlerinin içinden geçerek deniz kenarından  Foça Otel 1887 ‘yi bulup yerleşiyorum. Otelin içi yeni restore edilmiş girişte sizi otel sahibi Gül Hanım’ın,Türkiye’nin ilk kokartlı rehberlerinden rahmetli babasına ait bir müzik dolabı karşılıyor. Sonraki günlerde Gül Hanım bana ailesinden bahsediyor mesela 89 senesinde  Tayland’a gittiklerini öğrendiğimde büyüleniyorum.  Kahvaltı süper, kendi bahçelerinden topladıkları meyvelerin reçelini sunuyorlar. Havuz kenarında narenciye ağaçlarının gölgesinde yapıyoruz kahvaltımızı. Odalar mis gibi, temizlik kokuyor. Biraz dinlenip havuza iniyorum.

İlk gece Volkan’ın yeri Ahesteye gitmeye karar veriyorum. Maalesef full dolu zaten küçük bir mekan. Pusuya yatıp birilerinin kalkmasını bekliyorum . 20 dakika sonra dışarıdaki masalardan birinde kendime yer buluyorum. Klasik mezelerinin yanında kendi icatlarıda var. Hele Minti diye bir lezzet var ki bayıldım. Kabaca haydariyeye benziyor fakat içinde hiç hissetmediğiniz rendelenmiş limon var.  Sonra Volkan’la tanışıyoruz. Velhasıl güzel adam. Hikayesi olan insanları, mekanları, eşyaları çok seviyorum.  Sanırım mezelerinin bu kadar güzel olması müstakbel eşi Ezgi’ye duyduğu aşktan. Mesela Minti’nin tarifi Ezgiye ait.

  1. gün

Yüzmek lazım. Foça’nın birkaç km dışında beachler başlıyor. İlk durak Vodoo Beach kafamda Fethiye’deki Kuleli Beach var. Basit bir plaj karşılıyor beni. Kadınları ve aileleri başka yere erkekleri başka yere alıyorlar ne yalan söyleyeyim geriliyorum başta fakat empati yapınca çokta fena bir uygulama olmadığını düşünüyorum. Mavi bayraklı deniyor ama denizi tam bir hayal kırıklığı. Abartmıyorum dip dizinize kadar yosun kaplı. Dünyanın çok farklı yerlerinde denize girdim ve iddiaya girerim ki en kötü ilk üçünden biri. Denizini saymazsak benim gibi bayramda yolculuk yapmayanlara göre. Kafanızı dinleyin, kitabınızı okuyun ve mekanda ki midyeleri afiyetle götürün. Fiyatlar çok uygun.

Akşam Foça sokaklarındayım. Sokak şarkıcıları insanları kendinden geçiriyor. Kadınlı erkekli gençler yerlere oturmuş ellerinde içkiler müziğe eşlik ediyor. Alkol su gibi akıyor en ufak bir tatsızlık yok. Zaten Foça esnafı buna izin verir gibi görünmüyor. Benim aynasızla time lapse yapıyorum.

  1. gün

Trip Advisor’dan tam not almış bir tekne turu buldum.’’Merhaba Tur’’  Limni Mübadili bir ailenin 3. kuşak torunları, iki tane tekneleri var. Birkaç klasik Kuzey Ege koyuna gittik. Soğuk ama pırıl pırıl denizlerde yüzdük. Siren kayalıklarını Orhan Kaptan farkıyla gezdik bunun üzerinde durmam lazım. Kaptan Foça’nın yakın tarihini, mübadele yıllarını, kendi ailesi üzerinden anlattı.  Her sokakta göreceğiniz Midilli Soyadından bahsetti. Deniz turu değilde sanki kültür yaptık. Bu iki kardeşle tanışmadan evinize dönmeyin. Dönüşte beklediğim büyük an gelmişti.Meşhur  Dondurmacı Nazmi Usta;  artık bende o sonu olmayan sıradaydım. 45 (kırkbeş) dakika kadar güneşin altında ayakta bekleyerek çok acayip bir hayat dersi aldım. Yaşlıca bir adam, orta yaşlı bir kadın ve çırak triosu var. Adam yavaş olması için çırağa tekme atıyor, eline vuruyor. 4 top istediniz ya, 2. topta unutuyor biraz düşünüyor ve ne istemiştiniz diye soruyor. Bu arada yaşlı adam müşteriye bir fırça bir fırça. Onlarca kişi bir bilgeden fırça yediği için gururlu. Acayip bir satış stratejisi. Sıra neden bitmiyor çözdüm. Yediğiniz dondurma kılıklı bir gıda maddesinin bir topunu 45 saniyede koyuyor Nazmi. Gidin 50 metre ilerde Özsütde efendi gibi yiyin dondurmanızı.

Gece Kuzina restorandaydım. Rum Meyhanesi küçücük bir yer. Ambians, müzik harika gelgelelim mezelerini sevmedim. Tabi ben gurme değilim. Belki de siz seversiniz.

  1. gün

Bölgenin meşhur yerlerinden biride Kozbeyli Köyü. Gül Hanım ve Eşi Ertan Bey burada bir ev yaptırıyor. Bende onların peşine takılıyorum.  Tepede konuşlanmış bir köy çokta bir espirisi yok. Buranın en büyük özelliği ise Şakir’in Dibek Kahvesi. Şakir Abi şahsına münasır bir zat. Bol bol fotoğraf çekip, sohbet ediyorum. Bana dibek kahvesinin nasıl yapıldığını  gösteriyor. Kahveden nefret eden ben dibek kahvesine bayılıyorum. Karnım acıkıyor. Kahvehanenin altında ‘’Dalyan Kasap’’ var.İlk defa yediğim böbrek yatağı diye bir yemekleri var. Yanında sağlam mezeyle servis yapıyorlar. Birkaç köftede ekletiyorum her şey nefis … Hesap yüz liradan aşağı olamaz derken yirmi yedi  lira geliyor. Köftelerden para almamışlar. Kozbeyli Köyü kendi aracınızla Eski Foça’dan 15 dakika. Toplu taşıma biraz kasıyor.

  1. Gün

Yola çıkmadan günler önce başlamıştı eski-yeni ayrımı. Son gün

Yeni Foçaya uğramalı mıydım ? Eski Foçalılar ve birçok insan Katalan ayrılıkçıları gibi Yeni Foçayı, Foçadan saymıyorlar,sevmiyorlar. Ben küçükken kooperetiften alınmış bir yazlığımız vardı burada.

Bankacılar sitesi. Gidip buldum. O zamanlar kocaman bulduğum o site küçücük kalmış bütün ihtişamını yitirmiş. Geçmişe gittim o zaman ailemin aldığı kararların bugünkü yansımalarını gördüm. Plajın sonunda ki tesislerden birinde şezlong kiraladım ve pırıl pırıl denizin tadını çıkarttım. Sıkışık, kalabalık, büyükşehirden gelmiş yazlıkçılar var burada. Ama güzel bir tatill beldesi Yeni Foça, ben çok sevdim. Eski-Yeni Foça anlaşamayan iki kardeş gibi .Eski Foçada benim çok sevdiğim Rum esintisi var. Kafanı dinlemek, rakı balık yapmak istiyorsan olman gereken yer Eski Foça.

“Foça” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.